Wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową

Wiele młodych osób narzeka na to, że na ich twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne. Wynikają one najczęściej z żywej mimiki twarzy, jednakże mogą okazać się kłopotliwe. Bardzo ciężko jest się pozbyć takich zmarszczek domowymi sposobami, ponieważ są one zbyt głębokie. Najczęściej polecane jest wówczas wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową. Taki zabieg przynosi doskonałe efekty, w szczególności, jeżeli zmarszczki nie są zbyt głębokie.

Jakie są wskazania do zabiegu wypełniania zmarszczek przy pomocy toksyny botulinowej?

  • przede wszystkim, są to najbardziej popularne zmarszczki mimiczne wokół oczu, zwane również kurzymi łapkami. Praktycznie każda kobieta ma takie zmarszczki,
  • do zabiegu kwalifikują się również poprzeczne zmarszczki mimiczne na czole, które pojawiają się u osób często marszczących czoło,
  • można stosować tę metodę również przy tak zwanych lwich zmarszczkach, które występują pomiędzy brwiami i często nadają twarzy groźnego wyglądu,
  • wskazaniem do zastosowania tego zabiegu są również zmarszczki, które pojawiają się na przykład na szyi, czy innych dolnych partiach twarzy.

Jak wygląda wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową?

Zabieg ten trwa od piętnastu do maksymalnie dwudziestu minut, w zależności od wielkości partii twarzy, na której jest on przeprowadzany. Ponieważ dla niektórych osób iniekcja może okazać się dość bolesna i nieprzyjemna, niekiedy lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci maści znieczulającej. Wówczas, do czasu trwania zabiegu należy doliczyć czas około trzydziestu – czterdziestu pięciu minut, ponieważ krem musi zacząć działać przed rozpoczęciem nastrzykiwania.

Jednorazową strzykawką, z bardzo cieniutką igłą nastrzykuje się skórę twarzy w kilku miejscach, wybranych przez specjalistę i wprowadza się w ten sposób toksynę botulinową. Działa ona w taki sposób, że blokuje połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów a mięśniami twarzy, które są przez nie unerwiane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie dochodzi do skurczów konkretnego mięśnia i powstawania zmarszczek mimicznych w danej partii twarzy.

Miejsc, które zostały ostrz tknięte toksyną botulinową, nie należy przez jakiś czas masować. Zaleca się, aby przez pierwszą godzinę po wykonaniu zabiegu, wykonywać ćwiczenia mięśni twarzy. Nie powinno się spożywać alkoholu, ani palić tytoniu przez całą dobę, ponieważ znacznie osłabiają one działanie toksyny botulinowej.

Wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową nie jest zabiegiem, który na zawsze wygładza zmarszczki mimiczne twarzy. Należy go powtarzać co około pół roku, dla podtrzymania efektu. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich, zabieg ten może nie okazać się aż tak efektywny i często łączy się go również z liftingiem twarzy.

Wiele kobiet decyduje się na wypełnienie zmarszczek na twarzy oraz szyi przy pomocy toksyny botulinowej, ponieważ przynosi on natychmiastowe efekty. Nie ma potrzeby rekonwalescencji i już następnego dnia można pojawić się w pracy, czy na spotkaniu. Początkowo twarz może wydawać się nieco opuchnięta, ale bardzo szybko wraca do odpowiedniego stanu. Wydaje się ona znacznie młodsza, skóra jest elastyczniejsza i bardziej napięta, a nowe zmarszczki mimiczne nie powstają.

Jedyną wadą zabiegu jest to, że jego efekt utrzymuje się jedynie na kilka miesięcy i trzeba go ponownie wykonywać. W innym wypadku, efekty zabiegu w pewnym momencie przestaną być całkowicie widoczne.

One Reply to “Wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową”

  1. Cały ten botoks mnie obrzydza … Ludzie, są inne sposoby na zmarszczki, naprawdę. Nie ma co robić sobie jakiegoś botoksu, który może się nie udać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code