Zmarszczki mimiczne co to jest?

Każdy człowiek prędzej czy później musi stanąć przed lustrem i dostrzec na swojej twarzy pojawiające się pierwsze zmarszczki. Wiele z nich wynika oczywiście z naturalnego procesu starzenia się, w ramach którego ze skóry odpływa naturalna zdolność do produkcji substancji zapewniających skórze elastyczność i skóra staje się coraz bardziej wiotka.

Wśród zmarszczek znajduje się jednak również grupa zmarszczek mimicznych, które mogą zacząć pojawiać się absolutnie u każdego – praktycznie bez najmniejszych ograniczeń co do wieku, płci czy wykonywanego zawodu albo długości i szerokości geograficznej.

Zmarszczki mimiczne – co to jest?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie – zmarszczki mimiczne co to jest – konieczne jest uświadomienie sobie, jak bardzo w ciągu dnia polegamy na swoim mięśniach mimicznych. To wyspecjalizowane mięśnie zlokalizowane na całej twarzy człowieka, które kurcząc się i rozkurczając pozwalają nam wyrażać chociażby różne emocje – wykrzywiając usta, marszcząc czoło, mrugając oczami czy napinając policzki. Każdy z tych ruchów jest oczywiście sterowny przez człowieka, a jednocześnie są one dość bezwarunkowe – wynikają z natury człowieka, jego charakteru i osobowości czy temperamentu.

Ogólnie trudno nad nimi zapanować lub zmienić świadomie ich funkcjonowanie – a w ciągu jednego dnia wykonują one nawet piętnaście tysięcy różnych ruchów. Każdy z nich powtarzany wystarczającą ilość razy może więc wywołać w skórze bruzdę, czyli zmarszczkę mimiczną. Nie wszystkie muszą być głębokie, ale te najczęściej pojawiające się – jak zmarszczki przy kącikach ust osób, które często przemawiają – faktycznie bywają bardzo wyraźne i pojawiają się nawet w bardzo młodym wieku, np. lwie zmarszczki – zobacz jak je niwelować.

Walka ze zmarszczkami mimicznymi

Aby poradzić sobie długofalowo z pojawiającymi się lub nawracającymi zmarszczkami mimicznymi twarzy, trzeba przede wszystkim znać mechanizm ich powstawania. Przede wszystkim te mimiczne bruzdy w skórze wynikają z naturalnych przykurczy mięśni mimicznych człowieka, więc radą najczęściej spotykaną dla osób walczących z nimi jest zapanowanie nad własną mimiką, mniejsza ekspresywność twarzy. Jest to jednak rada wyjątkowo trudna do wprowadzenia w życie. Osoby zastanawiające się nad tym – zmarszczki mimiczne co to jest – bardzo szybko przechodzą do poszukiwania skutecznych metod ich zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania. To drugie możliwe jest często wyłącznie poprzez bardziej zaawansowane i inwazyjne terapie i metody leczenia. Natomiast zapobiegać i minimalizować zmarszczki mimiczne może absolutnie każdy i to bez ograniczeń wiekowych. Wystarczy stosować się do poniżej krótkiej listy:

  • zachowanie wysokiej elastyczności skóry poprzez jej nawilżenie i suplementację witamin z grupy C oraz E,
  • stosowanie kremów i dermokosmetyków do twarzy bogatych w kwas hialuronowy lub przeciwutleniacze (np. kremu przeciwzmarszczkowego Richevon),
  • unikanie przesadnej ekspozycji na słońce wysuszające skórę – w tym również zabiegów na solarium,
  • pobudzenie krążenia w okolicach całej twarzy oraz czoła, najlepiej poprzez prawidłowo prowadzony masaż,
  • ćwiczenia na ekspresyjnością i mimiką twarzy.

One Reply to “Zmarszczki mimiczne co to jest?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code